niedziela, 20 czerwca 2010

Muzeum

Byłam dziś w muzeum. Takim w sam raz dla Cafe za Słupem:))* Ogromna kolekcja przedmiotów codziennego użytku w tym także wszelkich sprzętów kuchennych: wiaderka, naczynia miedziane i żeliwne, kotły saganki, sita, maszynki do mięsa i do pomidorów, szklane naczyni, noże, foremki do ciasta, misy, ceramiczne naczynia pięknie zdobione. Oprócz tego narzędzia rolnicze, ogrodnicze, stolarskie, meble (zwykłe proste i eleganckie z piękną tapicerką i rzeźbione) starodawne umywalki czyli miska + dzbanek, żelazka, lampki oliwne i naftowe, klucze, kłódki, stare piękne kukiełki, a nawet tradycyjny sycylijski wózek, taki który ciągnął osiołek, pięknie malowany i w bardzo dobrze zachowany. Zresztą wszystkie eksponaty były dobrze utrzymane. Zbiór, tak jak mówiłam ogromny, w kilku salach i osobnym pawilonie do którego się idzie przez ogród (w ogrodzie też eksponaty: fontanny, kamienne ozdoby). Z ciekawostek  była tam oryginalna tabliczka z domu uciech Madame Margerita wraz z cennikiem. Taryfy (w lirach) były następujące: Semplice  1,5; doppia  2,5 potem było już według czasu: kwadrans  3,1; pół godziny -5, godzina -7  Dodam, że semplice znaczy prosty, zwykły  doppia znaczy podwójna. Próbowałam to jakoś sprecyzować ale nie udzielono mi jasnej odpowiedzi. No kto się przyzna, że wie?:))))
Smaczku całości dodaje fakt, ze ta kolekcja to wynik pasji jednej tylko osoby w dodatku wcale nie jakiejś wiekowej. Zbiór jest własnością prywatną i znajduje się w hotelu, który prowadzi ten sam właściciel. Nie każdy może tam wejść bo tak jak wspomniałam to kolekcja prywatna i głównie ma cieszyć oko właściciela i hotelowych gości. Mnie jednak pozwolono zobaczyć całość może dlatego, ze przyznałam się, że moja przygoda z językiem zaczęła się od chęci czytania oryginalnych przepisów i że kuchnia włoskich regionów to moja pasja.

* Cafe za Słupem to internetowa grupa przyjaciół, spotykająca się codziennie w sieci a od czasu do czasu także w realnym świecie. Mam zaszczyt do niej należeć.

2 komentarze:

  1. Jaka piekna kolekcja i swietna ekspozycja! Prawie Ci zazdroszcze...
    qd

    OdpowiedzUsuń
  2. Qd, gdy wchodzilam do tego muzeum to pierwsze co mi przyszlo na mysl to: No, ale by tu sie podobalo QD:))))))

    OdpowiedzUsuń